Combat Girls. Krew i honor
Niemcy 2011 / aktorski / 103’
Marisa ma dwadzieścia lat i nienawidzi obcokrajowców. Pewnego dnia poznaje afgańskiego uchodźcę i od tego momentu jej wyobrażenia o świecie zaczynają się powoli zmieniać.
Marisa to młoda dziewczyna, która nienawidzi imigrantów i Żydów. Uważa, że w Niemczech – jej rodzinnym kraju – dzieje się coraz gorzej. Bohaterka wykazuje pełną pogardę dla policji i władz państwowych, zachowuje się prowokująco, pije i wdaje się w bójki. Jedynym miejscem, gdzie czuje się dobrze, jest gang neonazistów, w którym panują nienawiść, przemoc i ksenofobia. Przekonania dziewczyny przejdą ewolucję, kiedy przypadkowo spotka na swojej drodze młodego afgańskiego uchodźcę. Po konfrontacji z nim dowie się, że czarno-białe zasady obowiązujące w jej gangu to nie jedyny sposób interpretowania rzeczywistości.
Nagrody
Materiały dydaktyczne
Wątki z prelekcji
Jaka była geneza i przyczyny popularności nazizmu w Europie XX wieku? Czym jest ksenofobia? Jakie są jej przyczyny i formy? Co oznaczają kategorie „obcości” i „swojskości”? Jakie znamy sposoby walki z uprzedzeniami?
Pojęcia kluczowe
Powiązanie z podstawą programową
JĘZYK POLSKI:
- doskonalenie umiejętności wyrażania własnych sądów, argumentacji i udziału w dyskusji;
- wykorzystanie kompetencji językowych i komunikacyjnych w wypowiedziach ustnych i pisemnych;
- kształtowanie dojrzałości intelektualnej, emocjonalnej i moralnej uczniów;
- kształcenie umiejętności świadomego odbioru utworów literackich i tekstów kultury na różnych poziomach: dosłownym, metaforycznym, symbolicznym, aksjologicznym.