Świat po pracy
Szwecja, Norwegia, Włochy 2023 / dokument / 81’
Czy jesteśmy gotowi na świat bez pracy? A może nie wyobrażamy sobie bez niej życia? Mistrz kina dokumentalnego Erik Gandini („Wideokracja", „Szwedzka teoria miłości") z poczuciem humoru bierze na warsztat przewidywania naukowców, że za kilka dekad w większości zadań zastąpią nas maszyny.
Reżyser rusza w podróż po świecie, żeby lepiej zrozumieć znaczenie pracy w naszym życiu. W Kuwejcie odkrywa, że każdy ma do niej prawo, więc w niektórych miejscach na jednym stanowisku zatrudnionych jest 20 osób, które nie mają nic do roboty. W Korei Południowej 14-godzinny dzień pracy to norma i oznaka szacunku. Z kolei w Stanach Zjednoczonych co roku pracownicy rezygnują z ponad 500 milionów godzin urlopu z obawy o utratę pracy.
Wątki z prelekcji
Co to jest kultura pracy? Kiedy zaczyna się pracoholizm i co jest jego przyczyną? Jakie jest podejście do pracy w krajach Północy i Południa? Co to jest protestancka etyka pracy? Jaki wpływ na pracę ma postęp technologiczny? Jaka jest perspektywa kulturowa, socjologiczna, psychologiczna i ekonomiczna w ujęciu tematu pracy?