Edukacja

Nowe Horyzonty – projekt w ramach Funduszy Europejskich dla Mazowsza

04/07/25

We wspólnocie siła – to niepodważalny fakt, a jedną z najważniejszych wspólnot, dzięki której możemy się rozwijać i razem budować lepszą przyszłość, jest Unia Europejska.

To piękne i wzniosłe słowa, ale jako Stowarzyszenie Nowe Horyzonty staramy się na nich nie poprzestawać i przeistaczać je w czyny, korzystając z różnego rodzaju projektów oferowanych w ramach unijnego wsparcia. Jednym z nich jest projekt nazwany – tak jak samo SNH – „Nowe Horyzonty”, dzięki któremu możemy zwiększyć kompetencje w naszym zespole, opracować i wdrożyć standardy oraz procedury zarządzania uwzględniające polityki antydyskryminacyjne. A dodatkowo – przyczynić się do wzrostu świadomości mieszkańców regionu mazowieckiego dzięki udziałowi w konferencjach, szkoleniach, webinarach promujących wartości UE i zasady horyzontalne UE.

CEL GŁÓWNY

To wzmocnienie potencjału SNH poprzez wzrost kompetencji u 80% pracowniczek i pracowników oraz wolontariuszek i wolontariuszy, czyli w sumie 50 osób (w tym 31 kobiet) – opracowanie i wdrożenie standardów, a także procedur zarządzania uwzględniających polityki antydyskryminacyjne oraz wzrost świadomości mieszkańców regionu dzięki udziałowi w konferencjach, szkoleniach, webinarach promujących wartości UE i zasady horyzontalne UE. Całość będziemy realizować do 31 grudnia 2026 roku na obszarze wynikającym z projektu, czyli na terenie Regionu Warszawskiego Stołecznego (RWS) w województwie mazowieckim.

CELE SZCZEGÓŁOWE (wszystkie będą zrealizowane do 31 grudnia 2026 roku)

  1. Wzrost poziomu wiedzy na temat zjawisk dyskryminacji u co najmniej 80% mieszkańców regionu i przedstawicieli NGO uczestniczących w zorganizowanych konferencjach oraz korzystających z opracowanych materiałów poprzez ocenę dobrą lub bardzo dobrą podejmowanych działań.
  2. Zwiększenie wiedzy i kompetencji u 80% (16 z 20) nauczycieli biorących udział w szkoleniu, jak wykorzystywać film do promowania wartości UE i rozmawiania z dziećmi i młodzieżą na temat dyskryminacji.
  3. Zwiększenie wiedzy i kompetencji rodziców z terenu realizacji projektu poprzez organizację 5 webinarów (tematy: uzależnienia, higiena cyfrowa, zdrowie psychiczne, jak rozmawiać z nastolatkiem, gdzie szukać wsparcia) poprzez pozytywne ich ocenienie przez 80% uczestników.
  4. Opracowanie i wdrożenie polityki antydyskryminacyjnej w SNH.
  5. Przeszkolenie wszystkich pracowników i pracowniczek SNH w zakresie stosowania polityki antydyskryminacyjnej i wzrost wiedzy w tym obszarze u co najmniej 80% z nich.

ZADANIA W PROJEKCIE

  1. Organizacja dwóch konferencji z panelami dyskusyjnymi.
  2. Organizacja szkoleń dla nauczycieli.
  3. Webinary dla rodziców.
  4. Rozwój instytucjonalny Stowarzyszenia Nowe Horyzonty.

GRUPA DOCELOWA – osoby lub podmioty objęte wsparciem:

W ramach projektu wsparcie będzie udzielane osobom, które zamieszkują i/lub przebywają na terenie Regionu Warszawskiego Stołecznego (RWS) w województwie mazowieckim.

Projekt obejmuje wsparcie kierowane do czterech kluczowych grup docelowych:

  • pracowniczek i pracowników oraz wolontariuszek i wolontariuszy SNH (62 osoby, w tym 39 kobiet),
  • nauczycieli z małych miast i wsi (20 osób, w tym 17 kobiet),
  • rodziców (100 osób, w tym 52 kobiety),
  • społeczności regionu warszawskiego stołecznego (RWS – 100 osób, w tym 52 kobiety).

PLANOWANE REZULTATY

  • Liczba osób, które uzyskały kwalifikacje po opuszczeniu programu – 66,
  • Liczba przedstawicieli organizacji społeczeństwa obywatelskiego, którzy zdobyli nowe umiejętności, wiedzę lub uzyskali kwalifikacje – 50,
  • Liczba organizacji społeczeństwa obywatelskiego, które zwiększyły swój potencjał organizacyjny w Co najmniej jednym z następujących obszarów: standardy i procedury zarządzania, refleksyjność, wydolność finansowa, rzecznictwo, jakość usług, współpraca międzysektorowa – 1.
Newsletter Newsletter Newsletter Newsletter Newsletter Newsletter Newsletter Newsletter Newsletter Newsletter Newsletter